Problemy debiutowe

Problemy debiutowe

Problemy debiutowe: 2 powody, dlaczego Twoje debiuty zawiodły

  • Oczekujesz zbyt wiele od swojego otwarcia.

Debiut to dopiero początek gry. Celem jest rozwinięcie swoich figur i osiągnięcie przyzwoitej pozycji (problemy debiutowe w postaci: ponownie brak przewagi są częste, ale nie bierzmy tego zbyt mocno do siebie) w grze środkowej. Zaakceptuj, że nie zawsze możesz uzyskać przewagę z debiutu – a jeśli to zrobisz – to bonus.

Załóżmy, że szachista osiąga dobrą pozycję w środkowej fazie gry przeciwko silniejszemu graczowi. Ponieważ jednak jego przeciwnik jest silniejszym graczem, z biegiem czasu jego pozycja się pogarsza. W końcu przegrywa i nawet nie jest pewien, dlaczego przegrał. Czy powinien winić debiut za swoją przegraną? Oczywiście nie.

Nie możesz oczekiwać, że wybór debiutu zrekompensuje brak innych ważnych umiejętności w grze środkowej lub końcowej fazie gry.

Zrozumienie debiutu

Pamiętajmy na poziomie mistrzowskim, to nie twój wybór debiutu Cię zawiedzie. Przeciwnie, to brak wiedzy i zrozumienia debiutu najczęściej nas zawodzi.

  • Nie rozumiesz wystarczająco dobrze granego debiutu. Zapoznanie się z głównymi wariantami otwarcia, które wybieramy, może być przydatne – o ile przeciwnik wykona ruchy, które znasz lub spodziewasz się. Ale co się stanie, gdy odbiegną od zapamiętanych ruchów?

W momencie, gdy debiut odbiega od głównych linii, twoje prawdziwe zrozumienie debiutu zostanie poddanie próbie.


Problemy debiutowe
Problemy debiutowe

Nawet Magnus Carlsen często skutecznie wykorzystuje takie unikanie debiutowe. Unika przygotowania przeciwnika, od czasu do czasu wybierając ruch, który – nawet jeśli teoretycznie może być gorszym ruchem – neutralizuje przygotowanie do debiutu przeciwnika. Robi to, ponieważ wierzy, że jego siła leży w jego zrozumieniu gry. Gra zmienia kierunek, w którym jego mocne strony wejdą do gry.

Jak dobrze rozumiesz swoje debiuty?


Możesz sprawdzić swoje zrozumienie danego debiutu starając się odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Dokąd zmierzają figury w moim debiucie i dlaczego są to dla nich właśnie te najlepsze pola? W Lekcji rozwój możemy podejrzeć przykłady o co w tym naprawdę chodzi.
  • Po której stronie będzie mój król i czy tak jest zazwyczaj? Kiedy pojawiają się wyjątki?
  • Jakie są typowe pułapki i taktyki, które występują w moim otwarciu?
  • Co zazwyczaj dzieje się ze strukturą pionową i jakie płyną z niej wnioski w grze środkowej? (Ponieważ plany w środkowej fazie gry zależą głównie od sytuacji w centrum.)
  • Które wymiany figur są zwykle na moją korzyść w tym debiucie? Jakich wymian powinienem unikać i dlaczego?
  • Jakie są kluczowe pozycje, które muszę znać?

Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na powyższe pytania tak dobrze, jak powinieneś, zaleca się sprawdzenie bazy danych otwarć i przejrzenie conajmniej kilku partii znanych silnych graczy, którzy wybrali to samo otwarcie. Przejrzyj te partie i pamiętaj o powyższych pytaniach. Wkrótce zaczniesz zauważać typowe schematy w tym otwarciu. Studiując w ten sposób, uzyskasz lepsze zrozumienie debiutu.

Wskazówka: jeśli szukasz debiutu do nauki – przejdź do głównych linii. Istnieje dobry powód, dla którego nazywane są „linią główną”. Są one sprawdzane w czasie i podczas rozwoju szachów będziesz zadowolony, że je studiowałeś i od nich zacząłeś. „Boczne linie” mają swoje plusy i wymagają znacznie mniej nauki, ale jeśli poważnie myślisz o ulepszeniu debiutów to boczne linie nie dadzą ci wystarczająco solidnych podstaw w przyszłości.